ضرغامی: معماری ایران بعد از انقلاب نابود شد – تابناک


به گزارش تابناک به نقل از اعتماد، در آستانه سالگرد دولت، عزت الله ضرغامی مقابل دوربین شبکه خبر نشست تا از اقدامات خود در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بگوید. در سخنان یک ساعته وزیر درباره نتایج کار دولت در یک سال گذشته، سهم گردشگری در این سه حوزه بیشتر از دو حوزه دیگر بود. البته در این برنامه نه مجری سوالی در مورد صنایع دستی مطرح کرد و نه وزیر به این حوزه اشاره کرد.

ضرغامی در مقاطع مختلف سخنان خود بر مزیت های نسبی ایران در گردشگری تاکید کرد و دیدار یک ساعته وی در مقابل دوربین رسانه ملی هیچ خبری از تحولات بحث برانگیز میراث فرهنگی نشد. ضرغامی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: از ابتدای مسئولیت خود در این وزارتخانه تلاش وی مشکل محور بوده و برای تمامی تصمیمات در این وزارتخانه نظرات کارشناسان بخش های مختلف جویا شده و توجه و تلاش ویژه ای شده است. در وزارت میراث فرهنگی برای ارتباط با سایر نهادها ساخته شده است.برای حل مسائل بین بخشی، سه جهت را مدیریت کرد.

وی همچنین از سه حوزه تحت مدیریت خود انتقاد کرد و گفت: این وزارتخانه در سال های گذشته به عنوان یک نهاد ثانویه شناخته می شد و گاهی بر اهمیت گردشگری تاکید می کرد که باعث رونق آن می شود اما در عمل توجه لازم صورت نگرفت. به این حوزه و اعتبارات کافی تخصیص یافته است. ضرغامی در ابتدای سخنان خود به ارائه آمار ورود گردشگران در یک سال گذشته پرداخت و گفت: در کمتر از یک سال 2 میلیون و 900 هزار نفر وارد ایران شدند که بخش زیادی از آنها برای درمان و سلامت به ایران آمدند.

به گفته ضرگامی، بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان جهانی گردشگری، تا پایان سال 2024، قبل از کرونا به حالت عادی باز می‌گردد. تاکنون زودتر از پیش بینی سازمان های بین المللی به حالت عادی بازگشته ایم. در گردشگری داخلی نیز نسبت به دوره قبل از شیوع کرونا 40 درصد افزایش تعداد گردشگران داخلی داشته ایم. وزیر میراث فرهنگی به طرح ایران هراسی توجه کرد و در ادامه سخنان خود گفت: قرار است رایزنی های فرهنگی سفارتخانه های ایران با همکاری وزارت امور خارجه با همکاری وزارت امور فرهنگی در این زمینه اقداماتی را انجام دهند. میراث.”

حتما بخوانید:
اولین نفری باشید که کارشناسان درباره لباس بچگانه چه می گویند

ضرغامی به طور غیرمستقیم به مشکلاتی که برخی از اتباع خارجی در ماه های اخیر داشته اند اشاره کرد و هشدارهایی را که چندین کشور اروپایی در خصوص سفر به ایران به اتباع خود داده اند برشمرد و تاکید کرد: گردشگری را تعطیل کنیم.

وزیر میراث فرهنگی دولت سیزدهم در بخشی از سخنان خود که به حوزه میراث فرهنگی می پردازد، به مشکلی که در ماه های اخیر بارها به آن اشاره کرده است، پرداخت و گفت: در موزه ها پدیده ای ناشناخته به نام داریم. مخزن اشیای ارزشمندی داریم که در موزه ها نگهداری می شود. برای نمایش این تعداد از اشیا، ساخت موزه های زیادی ضروری است.

شايد كارشناسان ميراث فرهنگي پس از تأكيد مكرر بر نامطلوب بودن مفهوم انبار موزه به وزير متذكر شوند كه انبار موزه يك پديده ناخوشايند نيست، بلكه ضعف موزه در انجام وظايف و ارائه خدمات نوين كه اجتناب ناپذير و بي بركت است. .

انبار بخشی از ساختار موزه و همچنین نمایش اشیاء – بخشی از اهداف و اهداف موزه است. شاید بهتر باشد وزیر میراث فرهنگی به جای افزایش تعداد موزه های کشور به فکر ارتقای کیفیت خدمات موزه ها باشد. موزه‌هایی که برای بازدیدکنندگان با شرایط خاص – معلولان و سالمندان – مناسب نیستند و از آخرین تجهیزات و فناوری‌های ارتباطی با مخاطبان برخوردار نیستند و حتی زیرساخت آنلاین مناسب برای ارائه خدمات به محققان را ندارند، نیاز به تجهیزات اضافی دارند. . نمایش فیزیکی آثار گرانبها و ارزشمند در محیطی نامناسب و در بسیاری موارد غیر استاندارد.

وی در ادامه سخنان خود از خیرین داخل و خارج کشور برای مشارکت در حفاظت و مرمت بناهای فرهنگی و تاریخی کشور دعوت کرد و گفت: بیش از 35 هزار اثر ثبت شده در کشور داریم و بودجه ما برای مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی کشور است. این تعداد بناها و مکان‌ها تقریباً برابر با صفر است.»

وی به نیروهای ماهر و متخصص در حوزه مرمت اشاره کرد و از برنامه های در نظر گرفته شده برای دانشجویان این رشته در دانشگاه صحبت کرد و در ادامه تاکید کرد: دو کشور از ما خواسته اند تا پروژه های مرمتی خود را انجام دهیم. ازبکستان یکی از آن کشورهایی است که به طور جدی با این موضوع برخورد می کند. ضرغامی البته اشاره ای نکرد که این درخواست قبل از اتمام پروژه مرمت گنبد مسجد عباسی اصفهان بوده یا بعد از آن. مرمت غیراصولی این گنبد در ماه های اخیر باعث نگرانی بسیاری از فعالان و دوستداران میراث فرهنگی شده است.

حتما بخوانید:
راهنمای آنجلینا جولی برای لباس بچگانه

واکنش مردم تا آنجا پیش رفت که وزارت میراث کمیسیونی را برای رسیدگی به این موضوع تشکیل داد و در نهایت کاشی هایی که در طول 12 سال مرمت بر روی گنبد نصب شده بود در روزهای اخیر برداشته شد تا مرمت زیر بنا آغاز شود. راهنمایی یک تیم متخصص دیگر

ضرغامی در پایان سخنان خود به نکاتی در خصوص هویت معماری شهرها نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه بعد از چهلمین سالگرد انقلاب، معماری پس از انقلاب باید آسیب شناسی باشد، گفت: برای چندین هزار سال ایران تاریخ، هر گروه و سلسله. بر اساس تلاش هنرمندان ایرانی، اثر معماری خاصی ایجاد کرد، حتی در دوره پهلوی نیز با معماری متمایزی مواجه هستیم، اما پس از انقلاب، معماری ما به کلی از بین رفت. من از این خطر آگاهم و اداره حفاظت میراث فرهنگی وزارتخانه برنامه هایی برای این موضوع دارد. در حال تهیه طرح هایی در حوزه معماری شهری هستیم و سعی می کنیم این آسیب را جبران کنیم.

شاید بتوان خلاصه ای از مشکلات و مسائل وزارت میراث فرهنگی را در این جمله ضرغامی خلاصه کرد که نگاه ثانویه این وزارتخانه به اهمیت میراث فرهنگی در طول سالیان متمادی آسیب های جبران ناپذیری به این حوزه وارد کرده است. آسیب هایی که به این راحتی قابل ترمیم نیست و شاید مهمترین اقدام در این حوزه توجه و تاکید بر نگاه تخصصی به مسائل این حوزه باشد. نگاهی به دور از علایق مدیریتی و با رویکرد بلندمدت در خصوص میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصمیم گیری می کند. نگاهی که به هویت اجتماعی و تاریخی سرزمین به عنوان دغدغه ثانویه اهمیت نمی دهد.