وزیر آموزش و پرورش: تاریخ ژیرون فاش خواهد شد! – تابناک


به گزارش تابناک به نقل از برنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به سرنوشت این سریال که مانند سریال جیران توقیف شد، گفت: هر کدام از آثار دلایل مختلفی دارند، مثلا سریال جیران یک مشکل حقوقی اگر نویسنده یا کارگردان، نویسندگی اثر را حق خود می داند، باید به شیوه خود تصمیم گیری شود.

وی ادامه داد: داستان سریال جیران حل می شود و به چرخه تولید و پخش برمی گردد. گاهی بعضی از افراد قوانین را رعایت نمی کردند و رفت و آمد زیاد بود. به سازمان سینمایی تاکید کردم که مشکل فیلم هایی که سال هاست اکران نشده اند حل شود و کمتر از کلمه توقیف استفاده کنند. بازی ناپذیری به هر دلیلی قابل حل است. مثلاً مشکلی را کامل نکردند، اگر وارد گفتگو شوند و این مشکلات را برطرف کنند، این مشکل حل می شود. تا جایی که به ما مربوط می شود سازمان سینمایی آمادگی دارد دوباره با تهیه کنندگان و عوامل فیلم صحبت کند تا مشکل را برطرف کنند تا کار آماده نمایش شود.

وی همچنین درباره فیلم هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رفع محدودیت ها تلاش می کند، گفت: اصلاً کار امروز نیست، برخی از آنها دو دهه است که اکران نشده اند. پیش می آید که خود بازیگران تمایلی به فیلمبرداری یا پخش این اثر ندارند، شاید امروز هم خودشان به آن اعتراض داشته باشند یا از این دیدگاه که متفاوت است دوری می کنند. در کل باید گفت سازمان سینمایی باید این مشکلات را با دوستان حل کند تا آثار به چرخه پخش و اکران برسد.

محمدمهدی اسماعیلی در خصوص نظارت وزارت فرهنگ و رهبری بر انتخاب نماینده اسکار گفت: نماینده ایران در اسکار از طریق سازمان سینمایی نمایندگی دارد چرا که در این فرآیند بر بخش های مختلف از جمله حرفه ای نظارت می کنند. بخش ها، و سعی کنید اثر بهتری خلق کنید. اسکار را بفرست

حتما بخوانید:
تواریخ برج خنک کننده

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهادی درباره نماینده ایران در اسکار دارید، گفت: نه، پیشنهادی ندارم و در آن بحث ها دخالت نمی کنم. سال گذشته فارغ از اینکه سازمان ها بر سر چه توافقی داشتند، ما هم به نظر روند این گروه احترام گذاشتیم.

وزیر فرهنگ همچنین با اشاره به بحث ممنوع التصویری برخی هنرمندان که این روزها در فضای مجازی مطرح است، گفت: ما در وزارت فرهنگ در حال بررسی موضوع رفع محدودیت هستیم. وزارت فرهنگ هر سال تعداد زیادی مجوز صادر می کند، الان که با شما صحبت می کنم، تعداد پروانه ساخت فیلم نسبت به سال گذشته 20 تا 30 درصد است. ما سالانه 9400 مجوز تئاتر صادر می کنیم و در طول سال گذشته شاهد رشد فوق العاده ای در موسیقی بوده ایم. نظر ما رفع محدودیت است. همانطور که گفتم در وزارت فرهنگ به همه معاونان کتاب و هنر و سینما تاکید می کنم که موظف هستید همه محدودیت های غیرقانونی یا شبه قانونی را از دست و پای فرهنگ و هنر بردارید. ، و ما این کار را انجام داده ایم.

وی ادامه داد: زمانی با حرکت های سازماندهی شده ای مواجه بودیم که سعی می کنند در جامعه دوقطبی ایجاد کنند، مثلاً فیلم با قوانین شرکت در جشنواره های خارجی مطابقت نداشت، قانون را رعایت نکرد و می بینید که سه یا چهار ماه پشت سر همه جریان های رسانه ای، چه اتفاقی افتاده یا چرا محدود می کنند؟

وزیر فرهنگ می گوید: دوستان می دانند که وزارت ما با همه هنرمندان با آغوش باز برخورد می کند و ما در خدمت آنها هستیم. ما مشکلات آنها را حل می کنیم. این وظیفه ماست، اما در مورد مرتب کردن خانه داستان متفاوت است. بزرگ شدن این فیلم خاص دغدغه هنری نبود، مثلا تکلیف سازمان کیفری چیست؟ می رود مغازه ای را می بیند که نه قیمت گذاشته و نه گران فروشی کرده، می رود با آن برخورد می کند. در تمامی صنوف که مشکلی وجود دارد، موظف به برخورد با دستگاه کنترل هستیم.

حتما بخوانید:
لباس کیلویی بچه گانه

وی در ادامه گفت: می خواهم اشاره کنم که این و آن حرام است، ما این ادبیات را نداریم. ما با متخلفان مانند هر کلاس درس دیگری حتی در محوطه دانشگاه برخورد می کنیم. من خودم معلم دانشگاه تهران هستم. زمانی چنین بحثی بین دانشجویان، اساتید و کارکنان داشتیم. تخلفات اداری در ادارات داریم. طبیعی است که صنوف هنری بر الزامات کار خود نظارت دارند، در صورت تخطی از اصول و ضوابط طبق قانون با آنها برخورد می شود و ممکن است محدودیت هایی ایجاد شود. اینکه عده ای تصویری می سازند که مثلاً یک گروه هستند که تمام کارشان ایجاد محدودیت از صبح تا شب است! قابل قبول نیست. کل مجموعه ما از صبح تا شب برای رفع مشکلات و رفع محدودیت ها کار می کند.

وزیر فرهنگ در پایان گفت: از ده ها هزار مجوز و رفع محدودیت برای آثار هنری، یک مورد مغایر با قانون است. یک مورد معمولی در مجموع ورود به این بحث و دامن زدن به آن را غیر منطقی و خارج از اخلاق حرفه ای می دانم. این اثر بر فضای هنری جامعه تاثیر می گذارد. فضای هنری ما به طور شفاف در حال توسعه است. عده ای از جمله رسانه های خارجی به دنبال نقطه ای با ذره بین برای ایجاد ترس در بین اهالی فرهنگ و هنر هستند. من به دوستانم می گویم که قانون را رعایت کنند و در دام هایی که رسانه ها برای آنها پخش می کنند نیفتند.