چگونه یک سازنده کامپیوتر مبهم انگلیس ARM را اختراع کرد و جهان را تغییر داد


چگونه یک سازنده کامپیوتر مبهم انگلیس ARM را اختراع کرد و جهان را تغییر داد

جیسون تورچینسکی

بیایید صادق باشیم: 2020 بمکد. بسیاری از سال جاری یک شعار بی امان اخبار ناگوار و حوادث ناگوار بوده است که مقابله با آنها کار سختی بوده است. با این وجود بیشتر ما از پس این کار برمی آییم و راهی که بیشتر ما با لپ تاپ های کوچکی که همیشه با خود حمل می کنیم انجام می شود. حداقل در آمریکا ما هنوز آنها را با نام شاد “تلفن” صدا می کنیم.

همه ما هم اکنون می توانیم از یک داستان خوب برای افراد خارجی استفاده کنیم و خوشبختانه duscrolling 2020 ما نباید خیلی دور به نظر برسد. این به این دلیل است که همین تلفن ها و بیشتر موجودیت دیجیتال ما روی همان چیز کار می کنند: خانواده پردازنده های ARM. و با راه اندازی خط جدید مک اپل ، مبتنی بر پردازنده جدید M1 آنها – یک پردازنده مبتنی بر ARM – و با دریافت این ماشین ها از نظرات خارق العاده ، وقت آن است که منبع عجیب و بعید این کنترل کننده های جهانی را به همه یادآوری کنیم تراشه ها از آنجا آمده اند.

اگر واقعیت را به عنوان یک اسکریپت می نویسید و به دلایلی گیج کننده مجبور به ذکر این موضوع هستید که رایج ترین پردازنده مرکزی مورد استفاده در اکثر تلفن ها ، کنسول های بازی ، دستگاه های خودپرداز و دستگاه های بیشمار دیگر است ، احتمالاً یکی از تولیدکنندگان اصلی مانند اینتل را انتخاب خواهید کرد. این وضعیت امور همانطور که مردم آن را درک می کنند منطقی خواهد بود و در جهان جای می گیرد. تسلط بر بازار برخی از مشتریان صنعتی ابرو یا تکه های دیگر موی کسی را بالا نمی برد.

اما اگر بجای این تصمیم بگیرید که این پردازنده ها را از یک شرکت کمی شناخته شده از کشوری بیاورید که معمولاً اولین کسی نیست که به عنوان یک رهبر جهانی در زمینه نوآوری با تکنولوژی بالا (خوب ، نه مثلاً از دهه 1800) به ذهن خطور می کند؟ و اگر این پردازنده وجود خود را حداقل به طور غیر مستقیم مدیون یک برنامه تلویزیونی آموزشی مدیون باشد ، چه می شود؟ احتمال این وجود دارد که تهیه کنندگان به شما بگویند که این اسکریپت را کمی تایپ کنید. بیا ، این را جدی بگیرید ، قبلا

و با این حال به نوعی این واقعیت است.

https://www.youtube.com/watch؟v=25cThA_66R4

در سال 2020 اوقات خوبی داشته باشید

در آغاز یک تلویزیون وجود داشت

پردازنده ARM ، بخشی از سیلیکون که بیش از 130 میلیارد دستگاه را در سراسر جهان کنترل می کند و بدون آن مدرنیته به طور موثر متوقف می شود ، یک داستان اصلی عجیب و غریب دارد. سفر وی مملو از ذراتی به ظاهر بدشانسی است که در نهایت فرصت های مهمی را فراهم می کند ، مزایای فنی غیر منتظره ای که بسیار مهم به نظر می رسند و شروع در برخی دستگاه ها که شکست نهایی محسوب می شود.

حتما بخوانید:
صفر تا صد جعبه ابزار یا ابزار آلات دستی - فروشگاه اخوان الهی

اما واقعاً توسط یک نمایش تلویزیونی به نام برنامه بی بی سی 1982 آغاز شده است. برنامه کامپیوتر. این تلاش بی بی سی بود تا به انگلیسی ها بیاموزد که همه این ماشینهای جدید فانتزی که شبیه ماشین تحریر فاسد متصل به تلویزیون شما بودند چه جهنمی داشتند.

این نمایش بخشی از یک پروژه بزرگتر سواد رایانه ای بود که توسط دولت انگلیس و بی بی سی در پاسخ به ترس از آمادگی عمیق و اضطراب بریتانیا برای انقلاب جدید رایانه های شخصی که در آمریکا در حال وقوع است ، آغاز شد. برخلاف بیشتر برنامه های تلویزیونی ، بی بی سی می خواست رایانه ای را در این نمایش ارائه دهد که بتواند برای توضیح مفاهیم اساسی محاسباتی و یادگیری کمی درباره برنامه سازی BASIC مورد استفاده قرار گیرد. مفاهیم شامل گرافیک و صدا ، اتصال به شبکه های teletext ، سنتز گفتار و حتی برخی از هوش مصنوعی اساسی است. در نتیجه ، کامپیوتر مورد نیاز برای نمایش باید بسیار خوب باشد – در واقع ، تقاضای تهیه کنندگان در ابتدا بسیار زیاد بود به طوری که هیچ چیز در بازار آرزوهای BBC را برآورده نمی کرد.

بنابراین بی بی سی صنعت کامپیوتر جوان را در انگلستان فراخواند ، که پس از آن تحت سلطه سینکلر بود ، شرکتی که ثروت خود را در ماشین حساب ها و تلویزیون های کوچک بدست آورد. در پایان ، این یک شرکت جدید بسیار کوچکتر بود که سرانجام قرارداد سودآور گرفت: کامپیوترهای Acorn.

بلوط شکوفا می شود

Acorn یک شرکت مستقر در کمبریج است که در سال 1979 پس از توسعه سیستم های رایانه ای که در ابتدا برای کنترل ماشین های میوه سازی طراحی شده بود – ما آنها را ماشین های حافظه می نامیم – و سپس آنها را به سیستم های کامپیوتری کوچک برای آماتورها بر اساس 6502 تبدیل کرد پردازنده این خانواده از همان پردازنده های مورد استفاده در رایانه های Apple II ، Atari 2600 و Commodore 64 و بسیاری دیگر بود. طراحی این پردازنده بعداً مهم خواهد شد ، بنابراین ، می دانید ، آن را فراموش نکنید.

Acorn یک رایانه خانگی به نام Atom تولید کرده بود و وقتی فرصت بی بی سی پیش آمد ، آنها برنامه هایی را برای دستیابی به Atom به عنوان Micro بی بی سی آغاز کردند.

حتما بخوانید:
خرید مانتو عمده از تولیدی مانتو - مدل های مانتو ۱۴۰۰

لیست خواستار ویژگیهای BBC تضمین می کند که ماشین حاصل کاملاً قدرتمند برای دوره خواهد بود ، هرچند به اندازه طرح اصلی Atom جانشین Acorn قدرتمند نیست. این جانشین Atom شامل دو پردازنده ، 6502 تست شده و پردازنده 16 بیتی هنوز حل نشده است.

Acorn بعداً این پردازنده را آزاد کرد ، اما یک سیستم رابط به نام Tube را حفظ کرد که به شما اجازه می دهد پردازنده های اضافی به دستگاه متصل شوند. (این نیز بعداً از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد.)

مهندسی BBC Micro واقعاً مرزهای Acorn را گسترش داد ، زیرا دستگاهی نسبتاً مدرن برای آن دوران بود. این امر منجر به راه حل های جالب نیمه مهندسی نیمه عقب اما کارآمیز مانند نیاز به تکرار انگشت مهندس روی مادربرد با یک بسته مقاومت برای کارکرد دستگاه شد.

هیچ کس هرگز درک نکرده است که چرا دستگاه فقط وقتی انگشت روی نقطه خاصی از مادربرد قرار می گیرد کار می کند ، اما هنگامی که آنها با مقاومت می توانند از لمس انگشت خود تقلید کنند ، آنها فقط از کارکردن و ادامه کار آن خوشحال می شوند.

در اینجا ، به یکی از مهندسان اصلی که خودش به شما می گوید گوش دهید:

https://www.youtube.com/watch؟v=y4WG549i3YY

بخش مربوطه از ساعت 9:40 شروع می شود.

BBC Micro ثابت کرد که برای Acorn موفقیت بزرگی است و در دهه 1980 به کامپیوتر رایج غالب در انگلیس تبدیل شد.

مانند هر کسی که تمایل به خواندن این احتمال به احتمال زیاد دارد ، او می داند که دهه 80 لحظه بسیار مهمی در تاریخ رایانه ها بود. کامپیوتر IBM در سال 1981 راه اندازی شد و استاندارد کامپیوترهای شخصی را برای دهه های آینده تعیین کرد. اپل لیزا در سال 1983 خبر از Mac و تمام انقلاب در رابط کاربری گرافیکی windows-icons-mouse داد که بر فناوری رایانه مسلط خواهد بود.

Acorn این اتفاقات را دید و فهمید که اگر بخواهند رقابت کنند به چیزی قدرتمندتر از سن 6502 اما قابل اعتماد برای تأمین انرژی ماشینهای آینده خود نیاز دارند. Acorn در حال آزمایش بسیاری از پردازنده های 16 بیتی است: پردازنده 65816 ، نسخه 16 بیتی 6502 ، موتورولا 68000 ، که قدرت مکینتاش اپل را دارد و نیمه هادی ملی 32016 نسبتاً کمیاب.

هیچ یک از آنها در واقع وظیفه خود را انجام نمی دادند و Acorn به Intel پی برد تا از پیاده سازی پردازنده های Intel 80286 در معماری جدید خود مطلع شود.

اینتل کاملا آنها را نادیده می گیرد.


منبع: tarjome-news.ir